Ako správny nadšenec pre vedu mám samozrejme knihu o Elonovi Muskovi prečítanú, avšak názov Tesla, nie je jediné, čo spája Elona a šéfa designu spoločnosti Elica – Fabrizia Crisu. 

Fabrizio bol v roku 2019 čestným hosťom Bratislava Design Week, kde jeho prednášky ako priekopníka designu hltali desiatky študentov a nadšencov. Počas večere opisoval svoj život a nielen sa jeho odsávacia varná doska vola Nikola Tesla, ale povedal to isté, čo Elon. “Jedlo ma spomaľuje od práce, keby som mohol zhltnut nutričnú tabletu, len aby som mohol viac tvoriť, to by bolo ideálne.”

 

 

Toto je samozrejme mne, ako gastro-milovníkovi cudzie, ale Fabriziove poslanie pre design a jeho funkčnosť je práve to, čo robí zo značky Elica svetovú špičku. 

Elica nie je len pekná, talianska a luxusná. A nie je ani len o nespočetnom množstve prestížnych cien. Elica je pre mňa presne ako Apple alebo Tesla Motors, lebo na jej cele stojií niekto, kto je vizionár. Alebo pre niektorých šialený génius. V každom prípade, takýto ľudia majú zvyk robit tie najlepšie produkty. 

Som hrdá na to, že máme tú možnosť spolupracovať s tak ikonickou značkou akou je Elica. Viac o jej histórií a pár odpovedí Fabrizia si užite nižšie. 

Krásny deň!

Lineta

 • Môžete nám v skratke predstaviť spoločnosť Elica?

Elica bola založená v roku 1970  Ermannom Casolim, vo Fabriane v Taliansku. V roku 1978  jej zakladateľ zomrel a firma je odvtedy vedená jeho synom Francescom Casolim, ktorý je v súčasnosti prezidentom spoločnosti Elica. Spoločnosť začala svoju existenciu ako rodinný podnik, ktorý sa čoskoro rozrástol na podnik s medzinárodným dosahom.

Dnes ma spoločnosť sedem tovární po celom svete, v Taliansku, Poľsku, Mexiku, Indii a Číne. Celkovo tak  3 800 pracovníkov vyrába každoročne 20,7 milióna produktov.

 

 •  Ako sa vyrábajú produkty Elica? Môžte nám popísať pozadie ich vývoja? Čo Vás inšpiruje pri ich tvorbe?

  •  

  Za každým produktom je iný príbeh. Nevyhnutnými zložkami ich úspechu sú intuícia a vkus. Žiadny z nich nevystúpi z davu a nezarezonuje, ak bude odpovedať len na požiadavky trhu. To čo ho robí rozdielnym je dizajn, vízia a až priam obsedantná pozornosť k detailom.

  Inšpirácia prichádza z rôznych skúseností a ich kombinácií medzi sbeou. Snažím sa byť čo najviac zvedavý ohľadom všetkých vecí, ktoré ma obklopujú. Napriek môjmu nabitému pracovnému programu si vždy vyhradím čas na cestovanie. Taktiež navštevujem veľtrhy rôznych priemyselných odvetví, či sa jedná už o interiérový dizajn, produkty alebo technológie. Okrem iného je samozrejme inšpirujúce aj prostredie dizajnérov, kde sa pohybujem.

 • Ako dlho trvá v Elice proces výroby produktu od jeho prvotného dizajnu?

To samozrejme záleží na okolnostiach a komplexnosti daného projektu, ale zvyčajne sú to asi 2 roky od kedy sa myšlienka zrealizuje a dostane sa na trh. Zvyčajne naše novinky odprezentujeme na Eurocucine počas Milánskeho Design Weeku a následne po niekoľkých mesiacoch je produkt aj v predaji.

 

 • Aké druhy technológií sú zastúpené v Elice?

V Elice ideme ruka v ruke s najnovšími technológiami. Dizajnové centrum neustále skúma nove materiály, ako aj nové možnosti technológií. V našich laboratóriách sa zameriavame na skúmanie nových, lepších spôsobov na zlepšenie prúdenia vzduchu, čo priamo súvisí nie len s výkonom našich produktov, ale aj s ich hlučnosťou pri prevádzke.

 

 • Je rozhodujúcim faktorom pri navrhovaní nového produktu jeho dopad na životné prostredie?

Záleží nám na tom, akú ekologickú stopu zanechajú naše produkty, preto dbáme na spotrebu energie a jednoduchosť údržby tak, aby daný produkt fungoval bezchybne celé roky. Naše produkty su vyrobené tak aby vydržali, ale sú tiež koncipované tak, aby sa dali ľahšie rozoberať, čo uľahčuje ich recykláciu. Voľba materiálu pri výrobe je v dôsledku predpisov obmedzená, ide najmä o sklo, nerez a plasty, ktoré sú vysoko recyklovateľné.

 

http://www.elicashop.sk